Lot 39
KVĚTINOVÉ ZÁTIŠÍ NA STOLE
1724
Olej, měděný plech
34 x 24 cm (v x š)
Signováno dole uprostřed: JH 1724
| 8 800 EUR
| 8 800 EUR
Při malbě květinových zátiší kladl Hirschely důraz především na estetické vyznění díla. Malíř vytvářel bohatá manýristická aranžmá s výraznými barevnými tóny vystupujícími do popředí a snažil se vyhovět dobovým požadavkům o archaizaci formy. Později se v tvorbě věnoval i dalším motivům, například ovoci a ptactvu. Botanická skladba kytic často překračovala rámec jednoho ročního období. Kolem centrálního motivu stolisté růže s delikátními až průhlednými okvětními plátky autor soustřeďuje pečlivě zvolené variace zimolezu, bílého šeříku, svlačce, karafiátu, který se noří téměř až do pozadí obrazu a droboučkých pomněnek. Na růži vlevo jakoby mimochodem sedí bělásek a u zlacené vázy s fasetami leží volně trs čerstvě utrženého červeného rybízu. Posudek PhDr. Hany Seifertové.