Lot 163
DĚVČE ZA MÍČEM
50. léta 20. století
Olej, plátno
61 x 50 cm (v x š)
Sign. vlevo nahoře "P. Kotík"
| 3 800 EUR
Běžící dívčí figuru zde Pravoslav Kotík redukuje na ostré hranaté formace přesně dle kubistických zásad.
Dívka prudce vyráží kupředu s rukama nad hlavou po trajektorii míče, který téměř uniká z obrazu po diagonále. Kotík přidává k ostré geometrii ještě divokou fauvisticky barevnou škálu zdůrazňující kinetiku běžící figury.
Kotík prošel studiem na UMPRUM i AVU v Praze a v průběhu 20. let se stal členem zásadních uměleckých spolků; Spolku výtvarných umělců Mánes a Umělecké besedy. Zde se potkal s umělci K. Holanem, M. Holým a K. Kotrbou, s nimiž v roce 1924 spolu založil Sociální skupinu Ho Ho Ko Ko, jež se zaměřovala na realistické náměty a sociální tematiku. V tvorbě ho značně ovlivnil proud kubismu, který jeho obrazové struktury výrazně redukoval. Obsahem Kotíkova celoživotního programu byl člověk v kontextu sociálního prostředí.