Lot 36
BENÁTSKÉ BAROKNÍ KŘESLO
18. století
Dřevo lipové, smrkové, olše
130 x 90 x 55 cm (v x š x h)
| 8 800 EUR
Křeslo s bohatým zlaceným plastickým dekorem v barokním stylu. Trnož, područky a vzpěry zdobené stylizovanými úpony akantu a rostlinným motivem s vrubovanou páskou s volutovým ukončením. Festony a tři putti ve vysokém reliéfu doplňují čelní trnož a zadní partie područek. Čalounění bylo restaurováno tradičním způsobem s použitím jutoviny, konopných popruhů a provazů, vyplněno africkou trávou a žíněmi.
Dle vyjádření pana Fronka křeslo vychází z typu ceremoniálního křesla benátského seicenta. Jeho morfologii v poslední dekádě obohatil především v Benátkách školený Andrea Brustolon (1662–1732) o skulpturní prvky mouřenínů ve vzpěrách područek a ležících figur putti na područkách. Obdobné motivy plastických figur putti s girlandami již dříve zapojoval do struktury sloupové architektury palácového průčelí proslulý benátský architekt Baldassare Longhena. Křeslo má svůj pendant ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze ze stejné provenience (dle sdělení majitele křeslo pochází z majetku šlechtické rodiny Alberoni). Odborný posudek zhotovil PhDr. Jiří Fronek, Ph.D., kurátor sbírky historického nábytku a dřevořezby Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Restaurováno.