400 000 CZK
| 15 686 EUR
Lot 76
ZÁTIŠÍ S HOUSLEMI
73 x 96 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
400 000 CZK
| 15 686 EUR
| 15 686 EUR
Olej, plátno.
Signováno vpravo dole: Coubine.
Z odborného posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.: „Zátiší s houslemi je autentickým, špičkovým a sběratelsky raritním dílem autora, který je spolu s R. Kremličkou nejvýraznějším představitelem českého moderního klasicismu. Jeho postavení bylo však specifické v tom, že od roku 1912 žil ve Francii a dosáhl světové proslulosti. V rámci hnutí poválečného „návratu k řádu“ se stal doslova konkurentem P. Picassa. Jeho velká figurální kompozice „Krajkářky z Haute Loire“ (1919) vzbudila roku 1919 pozornost na pařížském Salónu Nezávislých. Na základě samostatné výstavy kreseb v knihkupectví Bernouard uzavřel obchodník s obrazy Adolphe Basler s Coubinem ihned smlouvu. Následovaly další výstavy a díla se tak dostala k předním sběratelům a do mnoha světových muzeí a galerií. Zátiší s houslemi je mistrnou ukázkou Coubinova vrcholného (neo)klasicismu z nejlepšího a sběratelsky nejatraktivnějšího období 20. let, kdy autor dosáhl mezinárodního renomé. Spojuje krystalicky čistou, minuciózně kultivovanou výtvarnou formu s představou klidné, tiché krásy domácího intelektuálního zákoutí, plynoucí z vnitřní harmonie jednotlivých složek obrazu (…) Coubinova díla z raných dvacátých let, jako ‚Zátiší s houslemi‘, oceňoval nejvýznamnější teoretik české meziválečné avantgardy, Karel Teige.“
Provenience: Sbírka Adolpha Baslera, Paříž; sbírka JUDr. Vladimíra Bubely, prvorepublikového advokáta, Boskovice.
Vystaveno: Otakar Kubín (Coubine), Soubor obrazů, kreseb a grafiky, LXV. výstava Spolku výtvarných umělců Mánes, Síň Mánesa, Praha, květen – červen 1923, č. k. 8. Souborná výstava Otakara Kubína, Obecní dům, Praha, listopad 1934, č. k. 36 (zapůjčeno z majetku Adolpha Baslera). Výstava díla Otakara Kubína (Coubine), Dům umění, Moravská Ostrava, 20. 8. – 7. 9. 1937, č. k. 37 (zapůjčeno z majetku JUDr. V. Bubely).