70 000 CZK
| 2 745 EUR
Lot 118
HLAVA
57,5 x 47 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
70 000 CZK
| 2 745 EUR
| 2 745 EUR
Olej, plátno.
Sign. vpravo dole: Ota Janeček 1979. Vzadu štítek: Ota Janeček / číslo katalogu 4066.
Všestranně nadaný malíř Ota Janeček ve své tvorbě vycházel z domácí tradice i z odkazu evropské moderny. Od počátečních impulzů kubismu, lyrického figuralismu či francouzského kolorismu, obracel pozornost k vlastnímu nezaměnitelnému projevu. V šedesátých letech se soustřeďoval k přírodním elementům, ale výrazně také k stylizovaným motivům lidských hlav či imaginárních portrétů. Tyto syrově pojaté práce kombinují cílené i náhodné otisky, gesta a plošné struktury, rezonující tak ve výsledku s novými postupy a projevy aktuálního světového dění. Jeho celoživotní dílo bylo završeno velkou retrospektivní výstavou v pražském Mánesu v roce 1995. Díla Oty Janečka nalezneme v Národní galerii v Praze, v londýnské Tate Gallery, v Národní knihovně v Paříži, v MC Nay Institute v San Antonio v USA, v japonském Tochigi Prefectural Museum of Fine Arts a v National Gallery of Wales.