100 000 CZK
| 3 922 EUR
Lot 33
ČTYŘI KRESBY K BÁSNI KARLA HYNKA MÁCHY MÁJ
Vyvolávací cena
Dosažená cena
200 000 CZK
| 7 843 EUR
| 7 843 EUR
cena bez aukční přirážky
Uhel, karton.
I. Dívka; 48 × 35 cm. Schoulená dívka sedí na břehu nočního jezera, kresba k první části Máje. Kresba je náčrtem k většímu pastelu Májová noc (1900, 78,5 × 58 cm, Národní galerie v Praze, K 41.584).
II. Šibeniční vrch – průvod duchů; 49 × 36 cm. Pod popravčím kolem s vpleteným tělem odsouzence prochází průvod devíti postav, oděných do bílých rouch. Je to ilustrace k I. intermezzu Máchova Máje.
III. Soutěska; 48 × 36 cm. Je to ilustrace k II. intermezzu Máchova Máje: „V hlubokém ouvalu klínu sbor u velikém kole sedí (…) Vůdce zhynul.“
IV. Jezdec; 48,5 × 37 cm. Ilustrace k závěrečné části Máje: „Poslední v roce den (…) jen blíže jezera slyšeti koně krok. Mého to koně krok.“
Z odborného posudku prof. PhDr. Petra Wittlicha, CSc: „Připsání tohoto souboru kreseb Maxmiliánu Švabinskému se opírá o reprodukci kresby Šibeniční vrch – průvod duchů v monografii F. V. Krejčího Karel Hynek Mácha, kniha o českém básníku z roku 1907, za str. 144. Tato kresba byla ještě roku 2001 v monografii J. Orlíkové pokládána za nezvěstnou. Kresby nevznikly jako objednané ilustrace a to vysvětluje jejich svěží fakturu. Jsou to doklady vynikajícího kreslířského umění M. Švabinského, tlumočící jeho silný prožitek Máchova Máje, ukazující také jeho opomíjený vztah k modernímu symbolismu. Pro F. Žákavce byl Průvod duchů, který zřejmě znal jen z Krejčího monografie zajímavý tím, ‚že je ubrán
v řízy záhybů spíše wattsovských, prerafaelitských‘. Kresba Jezdec zase ukazuje, že Švabinskému nebyl vzdálený ani impresionistický názor, zdůrazňující smyslovou bezprostřednost. Kresba Soutěska prozrazuje, že Švabinský nejspíše viděl figurální kompozice v Muchově Očenáši z roku 1897. Nejautentičtější je kresba Dívka, protože tam se Švabinského smyslový názor spojuje s tématem ženy a v jejím vztahu k přírodě vytváří přirozenou kosmologii. Celý soubor je vítaným obohacením pohledu na ranou tvorbu předního českého umělce.“
Ref.: Volné směry, 1902; F. V. Krejčí: Karel Hynek Mácha, kniha o českém básníku, 1907.