50 000 CZK
| 1 961 EUR
Lot 123
CO MĚ NAŠEPTAL PAN I. Z NEBE
30 x 40 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
50 000 CZK
| 1 961 EUR
| 1 961 EUR
Koláž, pohlednice, deska.
Verso sign. J. Kolář 87. Razítko: Jiří Kolář ateliér - 4121.
Kolářova hravá koláž pochází z období, kdy si dopisoval s mladou francouzskou dívkou, Beatricí Bizot, toužící stát se žurnalistkou. Po dobu jednoho roku si vyměňovali korespondenci; ona mu každý den poslala krátký dopis, on jí koláž. Kolářova tvorba Beatricii natolik ovlivnila, že se rozhodla upustit od svého původního snu a vystudovala sochařství. Jiří Kolář je vysoce ceněn nejen pro svou tvorbu výtvarnou, ale také literární. Je autorem mnoha básnických sbírek i dvou divadelních her. Experimenty s prolínáním několika uměleckých rovin v jednom díle ho přivedly k tvorbě jakéhosi fotografického deníku, z kterého se postupně vyvinuly koláže. V nich se osvobodil od jazyka jakožto svazujícího prostředku a dal svým „básním“ nový rozměr. V roce 2014 bylo stoleté výročí Kolářova narození připomenuto mnoha retrospektivními výstavami. Dosud poslední z nich „Úšklebek století“, uspořádána Národní galerií v prostorách paláce Kinských, skončila letos v září.