250 000 CZK
| 9 804 EUR
Lot 106
BEZ NÁZVU
65 x 50 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
250 000 CZK
| 9 804 EUR
| 9 804 EUR
Akvarel, kvaš, papír.
Sign. vpravo dole: J. ŠÍMA 56.
Nabízené dílo z významné pražské sbírky, je dle posouzení PhDr. Rey Michalové, Ph.D.: „... originální, výtvarně nesmírně subtilní a neobyčejně produchovnělá práce Josefa Šímy, jednoho z nemnoha českých umělců, kteří se zapsali do dějin umění i v mezinárodním kontextu. Posuzované dílo ‚Bez názvu‘ je skvělým dokladem Šímova obohacení moderního pojetí krajinomalby. Spadá do začátku druhé etapy jeho díla (1950–1971), během níž autor vytvořil svá další vrcholná díla vyznačující se neobyčejnou duchovní hloubkou a zcela mimořádnou malířskou kulturou. Posuzované dílo svědčí o nadčasové platnosti Šímovy tvorby, její jemnosti a síle zároveň. Autor se zde zbavuje jakýchkoli odkazů k jevové realitě a pojmově rozlišitelným předmětům, aby se ‚ponořil‘ do samého nitra země, navrátil se k prapůvodnímu stavu ‚materiae primae‘, k prvotnímu chaosu ještě nezorganizované hmoty, z níž se teprve začínají rodit první archetypy tvarů a neurčité zárodky forem. Konkrétní, avšak ještě nepojmenovatelný tvar tu krystalizuje z prázdnoty nekonečného vesmíru, z tajemných mlhovin, jimiž se prodírá rozptýlené světlo. Posuzované dílo ‚Bez názvu‘ je fascinujícím ztvárněním zrození hmoty, jež výmluvně vypovídá o tajemství světa a lidské existence. Tichá, noblesní naléhavost, s jakou se tu setkáváme, patří k nejvlastnějším přínosům Josefa Šímy do dějin moderního umění.“