Lot 228
Alfons Mucha (1860 - 1939) TŘI DOBY ROČNÍHO CYKLU

1896
papír, litografie
44 x 15,5 cm (v x š)
sign.: Mucha

Vyvolávací cena
10 000 CZK
   |   417 EUR

Nabízené původní tři roční doby jsou z prvního Muchova cyklu dekorativních panó, který byl ve své době natolik populární, že jej Champenois požádal v roce 1897 a 1900 o vytvoření dvou dodatečných souborů na stejné téma. Existují návrhy na další dvě série. Nápad personifikace ročních dob nebyl ničím novým – příklady můžeme najít v dílech starých mistrů, stejně jako v dalších publikacích firmy Champenois. Muchovy nadpozemsky éterické ženy (nymfy) na pozadí výjevů jednotlivých ročních období v krajině vdechly tomuto klasickému tématu nový život. Mucha ve čtyřech panó zachytil náladu ročních období – nevinného jara, smyslného léta, plodného podzimu a mrazivé zimy, které dohromady představují harmonický přírodní cyklus. Rámovány do secesního typu Eckova rámu spolu pod antireflexní sklo s UV filtrem.

Žádné položky nebyly nalezeny.