Lot 30
EMPÍROVÝ SEKRETÁŘ
Kolem 1820
Mahagon, javor, zlacený bronz, zlacené dřevo
161 x 80 x 53 cm (v x š x h)
| 4 898 EUR
| 4 898 EUR
Výjimečný empírový sekretář je ukázkou designových modelů z přelomu mezi stylovými obdobími empíru a biedermeieru vyznačujících se jednoduchostí tvarů provedených v mistrovské řemeslné kvalitě a kladeným důrazem na bohatost kresby dřeva. Za hlavní uzamykatelnou deskou soustava celkem čtyř šuplíků z kontrastního světlého dřeva s madly v podobě lvů ze zlaceného bronzu; kolem vnějších zámků provedená intarzie z javorového dřeva ve tvaru rovnoběžníků. Pod ní ještě dva uzamykatelné šuplíky, zakončeno dvěma lvími packami ze zlaceného dřeva. Jedná se o skutečně raritní a designový kus nábytku, který byl určen pro tu nejnáročnější klientelu své doby. Dle značení na zádech se jednalo o kus nábytku z mobiliáře empírového zámku v Ratibořicích. Kompletně restaurováno. Původní klíčky.