Lot 133
KOMPOZICE
20. léta 20. století
Bromografie, papír
29 x 15,5 cm (v x š)
Značeno "Drtikol Prague, Bromografia Poděbrady"
| 898 EUR
| 898 EUR
Tvorba Františka Drtikola prošla mnoha proměnami od práce s živými modely, přes fotografování figurek až po odklon k malířství. Na jeho zobrazování světa a dramatičnost výjevů měli vliv jak staří mistři tak symbolismus, mystika a estetika secese a art deco. František Drtikol využíval fotografii k vyjádření vlastních vnitřních stavů. V dobách, kdy se stále ještě debatovalo o pozici fotografie na poli umění výrazně napomohl jejímu prosazení jakožto plnohodnotnému oboru. Akt v jeho pojetí přestavuje vyjádření mystického symbolu, "Femme fatale" v jeho pojetí ožívá a vyjadřuje se a geometrie jejího těla modeluje prostor kompozice.