Lot 159
POČEDĚLICE
60. léta 20. století
Olej, plátno
66 x 93,5 cm (v x š)
Nesignováno
| 3 462 EUR
| 7 308 EUR
Řeka Ohře u obce Počedělice je od šedesátých let jedním z nejčastějších motivů krajin Zdeňka Sýkory, na tomto místě maloval až do let osmdesátých. Také poté se sem často vracel, to když zatoužil pobývat v přírodě. V roce 2013 zde vzniklo vzpomínkové místo, kde se každoročně v červenci scházejí přátelé a obdivovatelé díla Zdeňka Sýkory u pamětního panelu. Jeho krajiny prošly velkou formální proměnou - od realistických přes impresionistické a fauvistické až k tvarově a barevně redukovaným obrazům konce padesátých let, takzvaným Zahradám. Zdeňka Sýkoru si většina z nás spojuje s jeho geometrickými strukturami, tvary, skvrnami a liniemi a jeho díla jsou zastoupena v řadě světových i českých sbírek, roku 2007 se obraz Linie č. 24 stal součástí stálé expozice Centre Pompidou v Paříži. Pravost díla potvrzena Lenkou Sýkorovou, manželkou umělce. Z posudku Lenky Sýkorové: "Způsobem malby tento obraz navazuje tvorbu z období kolem roku 1958 (tedy před cyklem Zahrad), kdy obrazy svým pojetím kresebně i barevně stále ještě korespondovaly s motivem. Tento typ krajin můžeme považovat za malířské studie zkušeného umělce, kterými procvičoval své malířské dovednosti v přímé konfrontaci s přírodou. Zpravidla na nich již v ateliéru dále nepracoval (na rozdíl od krajin z konce sedmdesátých a počátku let osmdesátých – horizonty, pole, cesty). Všechny atributy této malby ukazují na Sýkorovo autorství."