Lot 84
ŽENA S DÍTĚTEM
Kolem 1900
Kombinovaná technika, tužka, akvarel, papír
22 x 30 cm (v x š)
Vpravo dole "Ilja Répin"
| 1 538 EUR
| 3 846 EUR
Ilja Repin byl ruský malíř a pedagog, představitel kritického realismu. Maloval výjevy ze života ruského lidu, aktuální politické události i historické náměty. Je autorem řady portrétů svých současníků. Ve 20. letech 20. století byl postupně vybudován kult jeho realistického umění a byl vydáván za předobraz a vzor socialistického realismu. Jeho práce se objevují na trhu velmi zřídka a mají značný potenciál. Jejich síla spočívá především v kritickém zobrazování skutečnosti bez sebemenších příkras. Mezi Repinova díla patří i Ivan Hrozný a jeho syn Ivan 16. listopadu 1581, ikonické dílo ruských dějin umění vystavené v nejpřednější výstavní síni ruského umění - Treťjakovské státní galerii.