85 000 CZK
| 3 269 EUR
Lot 39
BUREAU PLAT VE STYLU LUDVÍKA XV.
Kolem 1860
Mahagon, zlacený bronz, kůže
80 x 163 x 92 cm (v x š x h)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
85 000 CZK
| 3 269 EUR
| 3 269 EUR
Mistrně zpracovaný pracovní stůl je podle modelu „bureau à espagnolettes bouclées“ významného pařížského nábytkáře Charlese Cressenta (1685-1768), který vedl jednu z nejvýznamnějších truhlářských dílen ve Francii. Deska stolu je potažená kůží se zlacenou ražbou. Kůže rovněž na postranních vysouvacích odkládacích šuplících. Kolem šuplíků v ohni zlacené bronzové rámování, na rozích zdobnost ve stylu akantu, jeden ze šuplíků má uvnitř utajenou schránku. Z druhé strany identické zdobení, na rozích mistrovsky zpracované bronzové busty žen, tzv. espagnolettes. Podobné stoly se nacházejí v prestižních světových sbírkách jak muzejních tak soukromých.