45 000 CZK
| 1 800 EUR
Lot 190
DVĚ ČEPICE
89 x 65 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
70 000 CZK
| 2 800 EUR
| 2 800 EUR
Olej, plátno
Sign. vlevo dole: V.Komárek 91
Český malíř, ilustrátor, grafik a pedagog. V. Komárek patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století. Studia započal na umělecké sklářské škole v Železném Brodě. V roce 1946 byl přijat na AVU v Praze, po dvou letech však přestoupil na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde v roce 1954 absolvoval u prof. Karla Štipla. V době studií se aktivně věnoval jak vlastní volné tvorbě, tak se i podílel na aktivitě různých skupin, například byl v letech 1965-1971 členem Sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Jeho ranější tvorba se vyznačuje značnou expresivností, jeho pozdější zralejší dílo je výrazně lyričtější a poetičtější. Komárkovým vyjadřovacím prostředkem byly především velmi jemná barevná paleta a neostré kontury, což vneslo do jeho obrazů jedinečnou atmosféru. Komárek svou malířskou tvorbou oživil slavnou tradici české imaginace. Jedinečná je rovněž jeho grafická tvorba, především v oblasti drobné grafiky a ex libris patřil k české a evropské špičce.