30 000 CZK
| 1 200 EUR
Olej a asambláž, plátno
Sign. vpravo dole: FREMUND 61
Vynikající ukázka abstrakní kompozice, ke které autor postupně dochází na vrcholu své tvorby na přelomu 50. a 60. let. Obrazovou kompozici na rudém podkladu skládá svislými a vodorovnými čarami do typické mřížky. Geometrickou strukturu odlehčuje hravým zapojením dřevěných objektů – barevných kostiček.
Malíř, grafik, scénický výtvarník a ilustrátor, studoval AVU u V. Nechleby a později u V. Pukla, kde měl za spolužáky R. Piesena, J. Martina, V. Vašíčka a J. Kolínskou. Ze školy byl ale v r. 1949 vyloučen, takže přešel na AMU k F. Trösterovi. Vlastní tvorbu mohl začít od pol. 50. let a vzhledem k absenci soudobých světových trendů mohl se svými vrstevníky čerpat alespoň z tradic českého moderního umění E. Filly, J. Čapka až po V. Špálu a ve světové tvorbě mu učaroval P. Picasso a H. Matisse. Jeho díla byla v 50. letech často odmítána, přesto patřil k nepřehlédnutelné a respektované osobnosti, jako malíř byl výborným koloristou a později inklinoval k plastické abstrakci. V r. 1964 se zúčastnil první výstavy proslulé Křižovatky a v r. 1969 uspořádal svou první samostatnou výstavu v Římě, ten samý rok předčasně zemřel při autohavárii.