25 000 CZK
| 1 000 EUR
Lot 134
PORTRÉT MARIE HAVLATOVÉ
39 cm (v)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
25 000 CZK
| 1 000 EUR
| 1 000 EUR
Sádra.
Sochařská podobizna Marie Havlatové, roz. Pokorné, pochází z rodinné provenience. K dílu je přiložena dobová fotografie malíře Karla Havlaty s fotografií manželky v ateliéru. Novopacký malíř byl přítelem Ladislava Zívra, který byl s tímto krajem životně spřízněn. Zívr se narodil 23. května 1909 v Nové Pace v rodině hrnčíře. Už jako malý chlapec trávil mnoho času v rodinné dílně a tak nebylo pochyb, že se rovněž rozhodl pro práci s hlínou. Původně se vyučil hrnčířem, později studoval na UMPRUM v Praze, kde uplatnil svoje znalosti vlastností materiálu, modelářský cit i své mimořádné plastické vidění. Svou tvorbou bývá Zívr řazen mezi nejlepší české sochaře 20. století.