300 000 CZK
| 12 000 EUR
Olej, plátno.
Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: „Podobizna Karoliny Olivarius je velmi vydařenou a typickou ukázkou Brožíkova portrétního umění. Koncem 19. stol. byl Brožík vyhledávaným portrétistou, zachytil řadu podob významných pražských i pařížských osobností své doby a životního okruhu. Všechny charakterizuje individuální vystižení tváře, delikátní barevnost a hladká minuciózní malba, pozorujeme v nich silný vliv vlámské portrétní malby, zejména Anthonise van Dycka. Stejně jako on i Brožík měl smysl pro malířské vyjádření úpravy šatu, barvou uměl na první pohled rozlišit druhy látek i věrně do detailu zobrazit šperk. Na předložené podobizně večerní černé sametové oblečení oživil modrofialovým bohatě naskládaným honzíkem a olemoval ho krajkou použitou i na obrubě dekoltu, který ještě ozdobil červenou květinou. Výstřih zvýraznil zlatým šperkem visícím na řetízku kolem krku, ruce v rukavicích dlouhých k lokti a ozdobených náramky drží červený vějíř, červené jsou i mašle na ramenou a květina ve vlasech.“ Obraz původně pochází z rodiny portrétované.