45 000 CZK
| 1 800 EUR
Lot 157
ČERNÁ POINTA
70,5 x 100,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
75 000 CZK
| 3 000 EUR
| 3 000 EUR
Olej, plátno
Sign. dole uprostřed: Vaca 66
Verso: K.VACA/ ČERNÁ POINTA/ OLEJ 1966
Námětově a kompozičně navazuje Černá pointa na předchozí Červenou, která se již v minulosti objevila na aukčním trhu. Reprezentativní obraz náleží k lyrickým abstrakcím z 60. let, k sběratelsky atraktivnímu a vrcholnému autorovu období.
Mnohostranně nadaný umělec, který se proslavil zejména jako grafický designér filmových plakátů, za něž získal mnohá mezinárodní ocenění, byl v českém umění jedním z mála, který dokázal užitnou funkci plakátu povznést na úroveň volného umění. Nejprve studoval na Rotterově škole reklamní grafiky a po té v ateliéru Emila Filly na UMPRUM. Od roku 1941 se účastnil kolektivních výstav a samostatně vystavoval poprvé v roce 1948. Členem skupiny Trasa 54. Oceněné filmové plakáty: 1964 druhá cena na MFF v Karlových Varech (Sladký život a Obžalovaný); 1977 Zvláštní cena The Hollywood Reporter (Bílá odysea); 1980 Grand prix na MFF v Chicagu (Závod o velkou cenu); 1982 třetí cena The Hollywood Reporter (Neříkej mi majore!); 1984 Stříbrná medaile na MFF v Chicagu (Prachy v prachu); 1988 Čestné uznání „Nejkrásnější plakát roku“ (Velká filmová loupež).