95 000 CZK
| 3 800 EUR
Lot 47
KONEC LÁSKY (SVEDENÁ A OPUŠTĚNÁ)
37 x 58 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
100 000 CZK
| 4 000 EUR
| 4 000 EUR
Olej, plátno.
Sign. vpravo na nádrži: E. Veith.
Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: Alegorický výjev Konec lásky (Svedená, opuštěná) je krásná práce česko-rakouského malíře Eduarda Veitha. Ve své době jednoho z nejuznávanějších umělců symbolismu na přelomu 19. a 20. století. Byl vynikajícím kreslířem a mistrem kultivované barevnosti, autorem nástropních maleb a dekorativních výzdob mnoha vil a divadel ve střední Evropě. V Praze pro tehdejší Německé divadlo (dnešní Státní operu), namaloval osm nástropních obrazů a oponu, podobně se podílel na výzdobě divadel v Ostravě, Brně, Berlíně a Vídni nebo pražského Rudolfina. Byl autorem také velkého počtu závěsných obrazů s mozivy alegorických scén, oblíbených na přelomu století. Příkladem je předložený obraz, který se dá vyložit jako smutný konec jedné lásky. Mladá dívka sedící na roubení vodní nádrže se zřejmě napila z pramene rozkoše, případně se v něm i vykoupala, a teď se bojí následků, když ji milenec opustil, jak naznačuje černý závoj, také amorek svým gestem vyjadřuje beznadějnost situace. Předložené dílo je velmi zdařilou ukázkou Veithva malířského umění.