38 000 CZK
| 1 520 EUR
Lot 54
ODPOČÍVAJÍCÍ
38 x 54 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
55 000 CZK
| 2 200 EUR
| 2 200 EUR
Olej, plátno. Sign. vpravo dole: J. Dědina/ 1897.
Krásný akt od českého malíře a ilustrátora Jana Dědiny je datován před rokem 1900. Dědina vystudoval Umělecko průmyslovou školu v Praze, kde byl žákem prof. Ženíška a také sochařství u prof. Myslbeka. Poté odešel do ateliérů prof. Pirnera a Sequense. Několik let žil a tvořil v Paříži, kde se pravidelně účastnil výstav v Salonu, ilustroval časopisy a později asistoval Albertu Besnardovi při realizování maleb v Comedie Francaise a v Petit Palais. Jeho díla byla nakoupena do státních francouzských sbírek. Po návratu do vlasti se od roku 1908 usadil v Praze. Dědinův styl byl blízký Luďku Maroldovi. Ve svých dílech navazoval jednak na své současníky, přední představitele akademické a historizující evropské malby, ale také na staré mistry. Mondénní efektnost a koketnost jeho pařížských prací byla vystřídána kompozicemi akademické ukázněnosti, inspirované malířstvím renesance a baroka.