600 000 CZK
| 24 000 EUR
Lot 76
JARO
126 x 60,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
900 000 CZK
| 36 000 EUR
| 36 000 EUR
Lyrická alegorie jara, zachycující figuru mladé dívky v rozkvétajícím háji, je příznačnou ukázkou autorova směřování k impresi, a to jak ve výběru tématu, tak v technice malby. Má zálibu v pastelových tónech, nezobrazuje reálnou přírodu, podle slov V.V. Štecha, nebyl "opisovačem" přírody a na figuru nenahlížel stejně jako jeho učitel Ženíšek, postava byla součástí děje. Dílo pochází z období, kdy Špillar pobýval ve Francii. Zde se samozřejmě setkal s moderními uměleckými proudy. Nejvýraznější stopu v jeho tvorbě však zanechal právě impresionismus a určitý dekorativismus. Dílo je na trhu výjimečné jednak tím, že pochází z raného tvůrčího období, ale také svým rozměrem. Olej na plátně, signováno a datováno vpravo dole K.Š. 1903.