350 000 CZK
| 14 000 EUR
Lot 107
ADAM A EVA
91 x 98 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
550 000 CZK
| 22 000 EUR
| 22 000 EUR
Plátno v české malbě nezvykle sytých a ostrých tónů, zachycuje Evu ve chvíli, kdy podává jablko z rajského stromu poznání Adamovi. Vzniklo v souvislosti s autorovým druhým pobytem v Indii, který se uskutečnil na pozvání Rabíndranátha Thákura. Biblické téma Hněvkovský zpracovává na pozadí indické kultury, jak ostatně dokazuje i další plátno z tohoto období, nazvané Prvotní hřích. Své zážitky autor sepsal a v roce 1927 knižně vydal jako Malířovy listy z Indie.
Olej na plátně. Signováno vpravo dole Jar. Hněvkovský.