Lot 62
ŽENA PO KOUPELI UPRAVUJÍCÍ SI ÚČES
1905
bronz
28,5 cm (v)
sign. na plintě: B. KAFKA
| 2 708 EUR
| 6 250 EUR
Zážitky, které si Kafka odnesl z letního pobytu v přímořském Omnivalu s kolegou Karlem Špillarem a jeho manželkou, dali vzniknout impresionistické soše Žena po koupeli upravující si účes. V této soše je zvýrazněn hluboký temný prostor vzniklý rozevřením dlouhého koupacího pláště. Petr Wittlich k tomu píše: „Zejména tato plastika je pozoruhodná svou intuicí vnitřního prostoru, což je myšlenka původně symbolistická, nicméně zde získávající na civilním tématu novou expresivní bezprostřednost.“
Ve skromném ateliéru v avenue d‘Orléans v Paříži (1905–1908) vznikla v horečném pracovním nasazení velká série komorních plastik různého zaměření, jimiž se Kafka trvale reprezentoval, a které i z dnešního pohledu patří mezi jeho nejmodernější výtvory. Autorovu mezinárodně srovnatelnou uměleckou úroveň vykazují jeho předválečná díla nově ve stálé expozici Národní galerie ve Veletržním paláci. Prof. PhDr. Petr Wittlich, CSc. charakterizuje jeho tvorbu slovy: „V Kafkových dílech je mrazení života, výraznost siluet, dovednost ornamentu a horoucí, poněkud temná imaginace, uměřenost a elegance ducha.“ Nabízená kolekce osmi sochařských děl pochází z pozůstalosti autora z jeho slavné vily v Praze 6 na Ořechovce, kterou pro něj navrhl architekt Pavel Janák.
Sochařské dílo Bohumila Kafky bylo z velké části vytvořeno v duchu secesních a symbolistních tendencí. Kafka studoval na sochařskokamenické škole v Hořicích v Podkrkonoší a na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V letech 1904–1908 žil a pracoval v Paříži. Se svým učitelem Stanislavem Suchardou spolupracoval na pomníku Františka Palackého. Po Suchardově úmrtí v roce 1916 byl jmenován profesorem dekorativního sochařství na Uměleckoprůmyslové škole. V roce 1925 se stal profesorem sochařství na Akademii výtvarných umění. Je také autorem celé řady dekorativních prvků fasád, bust, soch a pomníků. Nabízené dílo pochází z pozůstalosti autora z jeho slavné vily v Praze 6 na Ořechovce, kterou pro něj navrhl architekt Pavel Janák.
Celostránkově publikováno: Kafka, Bohumil a Wittlich, Petr. Bohumil Kafka: (1878-1942) : příběh sochaře. Praha: Karolinum, 2014, s. 70.