95 000 CZK
| 3 878 EUR
Lot 181
NAHÁ
1953
Olej, plátno
44 x 39 cm (v x š)
Vpravo nahoře "F. Eberl"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
140 000 CZK
| 5 714 EUR
| 5 714 EUR
François Maurice Eberl byl původem českým rodákem, který ale většinu svého života maloval v Paříži. Proslul zejména svými naturalistickými obrazy, kterými věrně zobrazoval noční život ve čtvrti Montmartre. Na jeho obrazech se tak objevili hazardní hráči, prostitutky, alkoholici a narkomani a vytvořil mnoho smyslných ženských aktů. Nesnažil se ale o senzaci za každou cenu, nýbrž o zobrazení lidskosti a života ve stínu romantizované a třpytivé Paříže. Sám pocházel z dobře situované rodiny, ale často navštěvoval právě prostředí níže postavených jedinců, noční kluby a zapadlé uličky a vděčně tam maloval.