Lot 148
HLAVA ŽENY
Kolem 1930
Olej, plátno, lepenka
49,5 x 40 cm (v x š)
Vpravo dole "OM"
| 28 571 EUR
Poeticky stylizovaná ženská hlava s účesem těsně upravených vlasů ve stylu dvacátých let s tváří důmyslně kubisticky rozetnutou ve světlo a stín. Takový duální motiv je neodmyslitelně spjatý s tvorbou Otakara Mrkvičky a promítá se do jeho nejrůznějších prací, například do knižní obálky povídky Františka Kožíka "Hledám Marii Romanovou" vydané roku 1941. Jedná se o velmi promyšlenou kompozici, která vznikla dávno před nanesením na samotné plátno a v současné době známe bezpočet variací zpracování hlavy s příbuznou kubistickou modelací. Hlava ženy je propracovanou a malířsky velmi zralou malbou, která opěvuje krásu světa a okouzlení ženskou půvabnou tváří. Mrkvička byl činný jako malíř, ilustrátor, karikaturista, redaktor, výtvarný kritik, scénograf a také typograf. V Mrkvičkovi vyrostla ve dvacátých letech skutečná osobnost mimořádné kreativní energie a ojedinělého tvůrčího rozmachu, kterou lze srovnávat s Karlem Teigem, s nímž v této době blízce spolupracoval. Uvádí se, že členem Devětsilu se stal roku 1922 a o necelý rok později byl již zapisovatelem a jedním z opěrných pilířů tohoto revolučně orientovaného sdružení. K dílu je přiložena odborná restaurátorská expertiza Mgr. Davida Franka ak. mal. rest.