Lot 40
KVĚTINOVÉ ZÁTIŠÍ
1836
Olej, plátno
85 x 70 cm (v x š)
Vpravo uprostřed "Hartinger fec. 1836"
| 14 694 EUR
| 22 449 EUR
Anton Hartinger jako umělec zcela jistě spadá do tradice vídeňské květinové malby. Mezi jeho učitele patřil Sebastian Wegmayr a vliv tradice biedermeieru je patrný. Ve své práci „Korrektor“ na Akademii, jejímž členem byl až do roku 1851, vytvořil také četná vyobrazení květin a rostlin pro vědecké účely. Věnoval se také zobrazování ovocných zátiší. V roce 1812 založil na akademii vlastní třídu květinové malby, která spolu s rostoucím vědeckým zájmem o botaniku sehrála klíčovou roli při směřování tohoto žánru. První generace vídeňských malířů květin období biedermeieru byla stále ještě zavázána holandským mistrům, pokud jde o malířský styl a výběr barev. Zátiší s králíkem a květinami představuje velmi sofistikované dílo, kde se setkávají s botanickou precizností namalované květy a plody z různých ročních období a na nich sedí motýli, čmelák a mravenec a do šťavnatého švestkového listu se zakusuje bílý králík, který je na Hartigerových obrazech zcela ojedinělým motivem a vitalní kompozici akcentuje. Oblačná krajina v pozadí dodává žánru zátiší nevídaně dramatický rozměr.