Lot 194
DÍVKA S KVĚTEM VE VLASECH
1945
Olej, plátno
47,5 x 39 cm (v x š)
Vlevo nahoře "Jan Bauch 1945"
| 3 800 EUR
| 7 200 EUR
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: "Posuzovaný obraz „Dívka s květem ve vlasech“ je originálním, vrcholně expresivním a současně nesmírně půvabným dílem Jana Baucha, autora, jehož tvorba představuje sugestivní svědectví neobyčejného malířského zaujetí či přímo vášně, s níž vnímal a vyjadřoval realitu viděného světa a prožívané doby, stejně jako imaginativní představy a sny. Podstatou a smyslem Bauchových pláten se stal výraz. Jak sám o sobě říkal: „Vlastně jsem hledal formy barvou tak dlouho, až jsem je malováním vybojoval…“ A tak jeho obrazy měly pastóznost, která vyjadřovala „dobývání zvnitřku“: „byla znamením vnitřního vztlaku, který jsem v sobě cítil." V posuzovaném obraze Jan Bauch mistrně zachytil něžnou krásu mladé ženy v poloaktu, jež si svůj účes vyzdobila živou květinou. Autorův „zčeřený“, expresivní rukopis jako by doslova zrcadlil slova kdysi pronesená sochařem Augustem Rodinem: „Tělo je model formovaný náruživostí.“ Přestože Jan Bauch prošel veskrze klasickým školením u Emila Dítěte, Vratislava Brunnera a Maxe Švabinského, je jeho dílo všechno, jen ne odraz klasického náhledu na zobrazování viděného. Jedním z častých námětů je právě žena. Nabízený portrét ženy je výmluvným dokladem autorovy snahy o silně expresivní vyjádření, která se v jeho tvorbě prosazuje od druhé poloviny 30. let. Charakteristická je sytá kontrastní barevnost, dramatická hra světla a stínu, energické tahy štětce, zkratkovitost. Obdobnou barevnost i dynamickou malířskou techniku použil například v díle Belveder z roku 1942. Na zadní straně věnování: "V přátelskou upomínku na válečná léta 19.4. 1945, Jan Bauch."