Lot 176
ARLECCHINO - STUDIE
1938
Tužka, pastelka, papír
23 x 17,5 cm (v x š)
Nesignováno
| 1 120 EUR
| 1 120 EUR
Harlekýn v podání Františka Tichého, přední osobnosti české avantgardy 40. let 20. století. Hlava postavy z klasické italské Commedia dell’arte s vysokým kloboukem – Harlekýn (Arlecchino) – inspiruje umělce dodnes. Původem šlo o zchudlého zemědělce, přicházejícího v záplatovaných šatech z hor území Bergamska, z toho postupně vychází jeho strakatý, kostkovaný oděv. Ve Francii byl jeho oděv u dvora stylizován, místo záplat začal nosit oděv z barevných čtverců.Z výstižného přípravného náčrtu harlekýna, zobrazeného nejjednoduššími vyjadřovacími prostředky, plně cítíme autentičnost prostředí a jakoby naléhavost lidského osudu. Dílo pochází z majetku Anny Fárové.