120 000 CZK
| 4 800 EUR
Lot 119
DVĚ ŽENY
38,5 x 55 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
120 000 CZK
| 4 800 EUR
| 4 800 EUR
Olej, dřevěná deska. Sign. vlevo dole: P. Kotík 31.
Respektovaný a v současné době sběratelsky oblíbený autor Pravoslav Kotík, studoval u prof. Maška, Dítěte a Schikanedera na UMPRUM v Praze. Byl členem S.V.U. Mánes, Sociální skupiny Ho Ho Ko Ko (společně s K. Holanem, M. Holým a sochařem K. Kotrbou) a vystavoval také s Uměleckou besedou. V padesátých letech žil v izolaci, až do roku 1958 nesměl vystavovat. Zpočátku bylo jeho dílo ovlivněno fauvismem a expresionismem. Ve dvacátých letech se přiklonil ke geometrizujícímu kubismu, který se projevil hlavně v redukci a zjednodušení obrazové struktury, později se nechal inspirovat také novoklasicismem. Obsahem Kotíkova celoživotního programu byl člověk ve složité sociální struktuře. Restaurováno.