7 000 CZK
| 280 EUR
Lot 125
NÁVRHY KOBERCŮ
Vyvolávací cena
Dosažená cena
15 000 CZK
| 600 EUR
| 600 EUR
Tempera, papír. Sign. vpravo dole: KYBAL, 1952. Razítko, z majetku dědiců autora.
Dva návrhy na koberce velikosti A4. Jeden, černo bílo červený ze série návrhů publikovaných v knize Lucie Vlčková, Antonín Kybal, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, str. 56.
Druhý, hnědošedý souvisí s návrhy z 50. let.
Antonín Kybal byl nejvýraznější osobností českého designu bytového textilu a inovátorem textilní tvorby 20. století, kterou svým dílem a později pedagogickým působením pozvedl ze sféry konzervativního a upadajícího tradičního řemesla ve zcela svébytný umělecký výrazový prostředek, odpovídající jazyku modernismu. Hlavním Kybalovým přínosem byla schopnost prosadit vysoké estetické, řemeslné a materiálové nároky v průmyslové výrobě a prolnout je s aktuálními potřebami společnosti.