110 000 CZK
| 4 400 EUR
Lot 192
JOB
100 x 80 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
200 000 CZK
| 8 000 EUR
| 8 000 EUR
Olej, plátno
Sign. vpravo dole: J. JÍRA 88
Verso: J. JÍRA 93 JOB 100 x 80 cm
Z odborného posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.: „Job je autentickou, kvalitní a symbolicky mnohovýznamovou
prací Josefa Jíry, člena tvůrčí skupiny M 57, jednoho z čelných představitelů umělecké generace, která nastupovala
na scénu v 50. letech a hrála klíčovou roli při opětovném navázání na přerušenou tradici vývoje českého moderního
umění. Posuzované dílo „Job“ je autorovou hluboce jímavou, duchovně laděnou kompozicí. Zobrazuje děj vylíčený
ve starozákonní knize Job. Josef Jíra volbou tohoto pozoruhodného námětu a jeho malířským podáním jde až k podstatě skutečného lidství. Využívá psychický dosah svého typického detailu, přezvětšeného oka. Vtělil do něj svá osobní traumata a úděs nad lidským rodem, nad jeho intolerancí i narůstajícím pocitem osamělosti v davu… Posuzované dílo „Job“ bravurně vystihuje Jírovu citovou vnímavost až ke zranitelnosti, je jakousi ojedinělou balancí mezi sněním a syrovostí reality.