55 000 CZK
| 2 200 EUR
Lot 110
ŽENSKÝ AKT V KRAJINĚ
33 x 34 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
70 000 CZK
| 2 800 EUR
| 2 800 EUR
Olej, karton. Sign. vlevo dole: Drtikol/ 1943.
Když v roce 1935 prodal František Drtikol svůj ateliér ve Vodičkově ulici, bylo mu 52 let. Definitivně přestal být podle svých slov fotografem a vrátil se ke své lásce – malování. Jeho malířská tvorba se zabývala tématy krajin, symbolickými kompozicemi, navazujícími na fotografie aktů a zátiší s květinovými motivy a v některých případech dospívala až
k abstrakci. Obraz dívky, chystající se vykoupat v jezírku, má zároveň symbolický význam a připomíná pohybovým ztvárněním ženské postavy, které vychází z autorovy fotografické tvorby. V té se proslavil svými ranými akty, které vykazují zvláštní smysl pro poetiku a harmonii ovlivněné stylem art deco a avantgardou. Sám je charakterizoval těmito slovy: „Třemi věcmi nechávám se inspirovat při práci: dekorativností, pohybem, klidem a výrazem jednotlivých linií.