650 000 CZK
| 26 000 EUR
Lot 169
PTÁK MOA
65 x 49 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
169 000 CZK
| 6 760 EUR
| 6 760 EUR
Obraz zachycující ptáka moa z Nového Zélandu náleží k autorově tvůrčí linii, v níž se zabývá paleontologickou rekonstrukcí. Odborným rádcem mu v této oblasti byl významný paleontolog profesor Josef Augusta. Přestože se Burian snaží se vší poctivostí zobrazit fyziognomii prehistorických zvířat na základě odborných nálezů, nevytrácí se jeho umělecké pojetí a názor. Ani v tomto případě nechybí živá barevnost, citlivá hra světla a stínu, ale také děj. Ústřední "figurou" se stává obrovský barevný pták-běžec se zářivě modrým peřím, který se vědeckým jménem nazývá Dinornis. Stranou jej pozorují dva domorodci - Maoři, u nichž si nejsme jistí, zda se jen schovávají nebo se chystají k lovu. Publikováno jako ilustrace v: Ludvík Souček: Velké otazníky, SNDK, Praha, 1967, str. 240. Olej na kartonu, signováno vpravo dole Z. Burian.