Lot 43
VÁNEK
1897-1898
olej, plátno
43 x 62 cm (v x š)
nesignováno
| 62 500 EUR
Z odborného posudku PhDr. Karla Srpa: "Obraz byl poprvé vystavený na druhé výstavě Spolku výtvarných umění Mánes, která se konala v Topičově salonu (listopad 1898, č. k. 51), podruhé byl vystavený na samostatné posmrtné výstavě Jana Preislera (60. výstava SVU Mánes, duben-květen, 1919, Rudolfinum, č. k. 258: Studie k Vítr a vánek, olej, tato studie byla na výstavě zařazena až ze uhlovou kresbu Vítr a vánek, č. k. 256, z čehož vyplývá, že vznikla až po ní). Přestože obraz není signován, jeho význam lze sledovat z dobových recenzí a z monografií, jež byly Janu Preislerovi věnované. Preislerův odvážný krok směrem k olejovému obrazu, uskutečněný pod částečným vlivem Vojtěcha Hynaise, měl v kritice dvojí dopad. Zatímco konzervativnější, jejíž tón postupně převážil, jej vnímala jako nenaplněnou snahu ve srovnání s předcházejícím uhlovým triptychem, modernističtější jej naopak dokázala ocenit a vyzdvihnout jeho barevné kvality. Z dnešního pohledu lze zpětně přijmout názory, které ocenily Preislerův vstup na nové technické pole."