Lot 168
ŽENA S KYTAROU
40. až 50. léta 20. století
Patinovaný bronz
50 cm (v)
Signováno vzadu: Wezelaar
| 1 200 EUR
| 1 200 EUR
Henri Matthieu (Han) Wezelaar byl významný představitel nizozemského modernismu. Po svých zkušenostech s expresionismem i neoklasicismem v Paříži se vrací do Amsterdamu, kde získává mnoho významných zakázek, které ho proslavují. Jeho dílo je vybráno k reprezentaci na Světové výstavě konající se v roce 1931 v Paříží a v roce 1935 v Bruselu, rovněž má své sochy na benátském Biennale v roce 1936 a 1938. V roce 1939 pak vystavuje na mezinárodní výstavě k otevření Golden Gate Bridge v San Francisku i se stává spoluorganizátorem první Rodinovy výstavy v Nizozemsku. Po válce si drží svůj osobitý neoklasicistní ráz a vytváří několik veřejných soch: např. Rembrandt (1969) či Milosrdný Samaritán (1955).