Lot 175
ŘEŘAVĚNÍ PODZIMU
1969
Olej, plátno, překližka
40 x 45 cm (v x š)
Vpravo dole "J. John 69"
| 7 200 EUR
| 19 600 EUR
Jiří John patřil ke stěžejním osobnostem 60. let českého výtvarného umění. Patřil ke skupině UB 12 a platil za mimořádného výtvarníka, zejména na poli grafiky. Celé dílo Jiřího Johna vznikalo ze zkušenosti venkovského dětství a mládí. Přikláněl se k přírodnímu mýtu, k zázračnému dramatu vzniku života, snoubení světla a tmy. Vyzařuje z něj zvláštní neklid, který reflektuje napětí života. Jeho špatný zdravotní stav měl vliv na dramatičnost díla. Jemné harmonické nuance byly během 60. let vystřídány čím dál většími, někdy až tvrdými kontrasty podobně jako je tomu v Řeřavění podzimu, kde se střídají klidnější a temnější rytmy s dramatickými rudými akcenty. Dílo, které zcela postrádá okázalou výpravnost a figuralitu, rezonuje svým upřímným a tichým jazykem přírody, která se ukládá k zimnímu spánku.