Lot 125
JÍDELNA ART DECO
20. léta 20. století
Světlý a tmavý ořech, bílá mosaz (pakfong), sklo, zrcadlo, kůže
| 3 400 EUR
| 8 400 EUR
Buffet: 201 x 182 x 59 cm; Stůl (nerozložený): 75 x 70 x 104 cm; Kulatý stůl: 76 x 110 cm; Židle: 81 x 51 x 50 cm; Světla: 43 x 44 x 42 cm. Jídelní soubor nábytku pochází ze slavné vily Daniela Knotka v Lázních Toušeň. Nábytek vyniká svým mistrným zpracováním a svébytným designem inspirovaným českým a francouzským art decem s prvky funkcionalismu. Především pak navazuje na citlivý styl Josipa Plečnika, se kterým Rothmayer spolupracoval na přestavbě Pražského hradu. Působivé buffet s leštěnou nástavbou z bílé mosazi (označované jako pakfong) je zakončené stojící ženskou figurou, která je patrně dílem sochaře Damiána Pešana. Má celkem šest šuplíků, dvě uzamykací dvířka a dvě vysouvací odkládací desky. Podobně nápaditý je i rozkládací jídelní stůl s chromovanými trubkami na místě trnoží, který je možný po rozložení spojit se samostatným kulatým stolem. Osm židlí s koženými sedáky, které byly původně barvené do světle zelené, s elegantním rondokubizujícím designem. K souboru patří i monumentální párová nástěnná osvětlení z leštěné bílé mosazi. Kompletně restaurováno, s původní kůží.