180 000 CZK
| 7 200 EUR
Lot 152
RODINA
Kolem 1970
Olej, plátno, karton
22 x 32 cm (v x š)
Vpravo dole "Jakoby"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
230 000 CZK
| 9 200 EUR
| 9 200 EUR
Július Jakoby patřil k významným slovenským modernistům a rád vytvářel na plátně ostré barevné a tvarové kontrasty, kterými dynamizoval situace života na malém městě. Hojně se věnoval i aktu a jeho dílo odráží i prvky figurálního secesního symbolismu. Téma rodiny zde zasazuje do jakési příznačné rajské zahrady a zdůrazňuje její nezpochybnitelnou prvotní roli uvolněným skupinovým aktem takřka jako v den stvoření. Jeho díla jsou obsažena ve sbírkách Národní galerie v Praze, v Bratislavě a Budapešti. K dílu je vypracován znalecký posudek Prof. PhDr. Jaromíra Zeminy.