Lot 114
MILENCI
1916
Olej, plátno
150 x 150 cm (v x š)
Signováno vpravo dole "J. Obrovský 1916"
| 11 200 EUR
Rozverný venkovský motiv z fondu moravského malíře nám nabízí pohled na laškovnou scénku dvou milenců na zahradě. Ženské figury a dostaveníčka mladých milenců maluje Jakub Obrovský se svěží zvídavostí a živelnou radostí pestrobarevné variace tónů. Mladík líbá dívku v košilce na poodhalený krk, zatímco se dívka s kloboukem a růží ve vlasech blaženě usmívá. Ve stínu zahrady si mladý pár dopřává společně uloupenou chvíli soukromí, nechajíce zahradničení, o čemž podává svědectví pohozená konev a odložená lopata. Zajímavé rozuzlení se nám nabízí na pravé straně obrazu, kde z malované modré kolébky zpod přikrývek mává dětská ručka volající po pozornosti. O to vzácnější je taková chvíle vzájemné něhy. Obraz je zasazen v původním rámu z dílny Jindřicha Ecka. Jakub Obrovský se narodil do rodiny selského statkáře a vystudoval na AVU u Maxe Pirnera. V roce 1909 vstoupil do Sdružení výtvarných umělců moravských. V roce 1919 se stal profesorem malířství na pražské AVU.