Lot 188
CIRKUS - SOUBOR 15 GRAFICKÝCH LISTŮ
2. polovina 20. století
Kolorovaná suchá jehla
42 x 29,5 cm (v x š)
Listy signované vpravo dole tužkou "Jan Bauch"
| 600 EUR
„Kreslím nebo maluju cirkus jako věčný neklid člověka překračovat hranice možností. Je to vlastně podobenství neklidu lidského ducha v oblasti vědy a techniky, která v moderní době denně uskutečňuje dnes to, co bylo včera nemožné. Ale ještě víc cítím souvislost s uměním. Umění je věčný pokus překročit všechny hranice a tato odvaha je zdroj krásna.“ Soubor 15 grafických listů s vyobrazením akrobatů, krasojezdkyň, artistů na kole a s kruhy, jezdců a klaunů, jejichž výkon podle Baucha odporuje fyzikálním zákonům a je nedostupný jiným smrtelníkům. Součástí souboru je i rukopis básně a její tištěná verze. Cirkusová témata se stala ve 20. století fenoménem, který se promítl do různých odvětví umělecké tvorby. U Baucha se nejstarší obraz s tímto motivem datuje už v roce 1960, další vznikly v 70. letech a následně vznikl soubor grafik. Rea Michalová, Jan Bauch – monografie, esej, Galerie Art Praha, 2012, str, 357–358.