150 000 CZK
| 5 882 EUR
Lot 25
POTÁPĚJÍCÍ SE LOĎ
60 x 85 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
160 000 CZK
| 6 275 EUR
| 6 275 EUR
Olej, plátno.
Sign. vpravo dole: A. Achenbach.
V rozsáhlém malířském díle Andrease Achenbacha převládají dramatické mariny a Potápějící se loď představuje typický příklad ve výborné kvalitě. Dnes poněkud pozapomenutý umělec byl ve své době uznáván a vysoce hodnocen, byl technicky mimořádně zdatný a dané téma dokázal vždy interpretovat živě a přesvědčivě. Současníky byl považován za jednoho ze zakladatelů nové německé krajinomalby. Za účast na pařížské výstavě v roce 1855 obdržel zlatou medaili a titul Rytíře čestné legie. Po předchozím pobytu v ateliéru u Schirmera na Akademii v Düsseldorfu, studoval později na Akademii v Petrohradě. Rané práce Andrease Achenbacha vykazují romantické rysy, vyjadřují úzkosti osamoceného člověka vystaveného běsnícím živlům nebo jej zcela pohlcující přírodou. Později se však přiklonil k dokumentárnějšímu nazírání svých pohledů a třebaže si podržel oblibu v dynamických scénách, oprostil se od skrytých významů a jinotajů. Dokonce se mu přisuzovala pozice prvního německého realisty.