90 000 CZK
| 3 529 EUR
Lot 115
VE SKLENÍKU
14,5 x 22 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
90 000 CZK
| 3 529 EUR
| 3 529 EUR
Olej, plátno, karton.
Sign. vpravo dole: Kamil Lhoták 78.
Kompozice s palmami, pocházející z významné kolekce českého sběratele žijícího v Německu, připomíná pro autora příznačný námět. Pozadí a červený bod dole uprostřed u okraje cesty udávají prostorové měřítko obrazu s bohatě rozvětvenými palmami v tmavomodrých a zelenavých tónech barev, nanášených širokým štětcem. Výsledkem je silně expresivní akcent drobného obrázku, v němž rezonuje dávná malířova láska k prostředí botanických zahrad, jež kdysi v dětství započala procházkami v areálu Na Slupi. Evokace autorových zážitků, které přes časovou vzdálenost nevyprchaly a zůstávaly živé (k námětu se opakovaně vracel, např. obraz Ve skleníku, 1952, olej, plátno, 22 × 55 cm, NG v Praze). Obraz je uveden v soupisu děl Kamila Lhotáka, č. 1864.