80 000 CZK
| 3 137 EUR
Lot 96
POSTAVA
29 x 16 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
100 000 CZK
| 3 922 EUR
| 3 922 EUR
Olej, karton.
Sign. vzadu: Fr. Hudeček "Postava" / 1946.
Postava Františka Hudečka navazuje na jeho ikonický námět nočního chodce. Chodce, putujícího odnikud nikam, vystaveného odcizení, osamělosti a existujícího pouze v jasně vymezených hranicích města či krajiny. Tímto námětem se zabýval od počátku 40. let, kdy do díla vkládá existenciální pocity opuštěnosti, protektorátní tíseň i nesvobodu a táže se po smyslu bytí. Téma nočního chodce se odráželo i v literárním díle Skupiny 42, k jejímž zakladatelům Hudeček patřil. V obraze Postava lze rozpoznat vliv jednoho z členů skupiny, Františka Grosse, s kterým se Hudeček poznal již za dob pražských studií na UMPRUM u prof. Františka Kysely. Hudeček nebyl jednostranným umělcem. Byl otevřen mnoha přístupům a v jeho tvorbě lze vysledovat prolínání různých uměleckých poloh od surrealismu, kubismu, geometrické abstrakce až k op artu.