120 000 CZK
| 4 706 EUR
Lot 122
USEBRÁNÍ
92 x 71 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
120 000 CZK
| 4 706 EUR
| 4 706 EUR
Uhel, rudka, tužka, papír.
Sign. vlevo nahoře: K. Válová 86.
V obraze Usebrání můžeme sledovat autorčin typický projev 80. let, kdy navazuje na své práce z druhé poloviny 70. let, v nichž se člověk mění v kámen, a stává se pevnou hmotou, vzdorující nevyhnutelnému lidskému údělu a vymezující se vůči společnosti. Zdůrazňuje zde spojitost člověka se zemí a jeho zranitelnost a křehkost v konfrontaci s tíživými silami kosmu i tehdejšího režimu. Jitka a Květa Válovy patří k fenoménu českého malířství. Dvě sestry – dvojčata – žily společně po celý život v malém kladenském domku, který jim sloužil zároveň jako ateliér. Pod vlivem studia ve Fillově ateliéru na UMPRUM (1945–1951) převzaly velký formát, v němž vypodobňovaly boj o základní etické hodnoty a lidskou důstojnost. Prvního většího uznání se autorky dočkaly až v 60. letech. V té době upouští od předmětné malby silně ovlivněné prostředím dělnického Kladna a stávají se důležitými zástupkyněmi proudu nové figurace.
Provenience: Soukromá sbírka, Německo. Sbírka Prof. Dr. Blasius, Saarbrücken, Německo. Sbírka Eberhard Rottstedt, Německo. Ateliér Květy Válové.