20 000 CZK
| 784 EUR
Lot 99
ARLECCHINO
49,5 x 36,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
26 000 CZK
| 1 020 EUR
| 1 020 EUR
Suchá jehla, papír.
Sign. dole uprostřed: Tichý 44.
Hlava postavy z klasické italské Commedia dell’arte s rameny v károvaném šatě s vysokým kloboukem – Harlekýn (Arlecchino) – inspiruje umělce dodnes.
Původem šlo o zchudlého zemědělce, přicházejícího v záplatovaných šatech z hor území Bergamska, z toho postupně vychází jeho strakatý, kostkovaný oděv.
Ve Francii byl jeho oděv u dvora stylizován, místo záplat začal nosit oděv z barevných čtverců. První díla s tímto námětem pocházejí již z počátku 20. let. 20. století.
Ref.: Dvořák F., František Tichý – Grafické dílo, Galerie a nakladatelství Vltavín, Praha 1995, str. 85.