120 000 CZK
| 4 364 EUR
Lot 183
ZÁTIŠÍ S KOHOUTEM
50,5 x 70 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
370 000 CZK
| 13 455 EUR
| 13 455 EUR
Autor byl členem výtvarného uskupení kolem Mikuláše Galandy a patřil k mladé slovenské generaci, která se od počátku své umělecké dráhy potýkala s pronásledováním režimu. Během krátké periody v 2. polovině 60. letech se mu podařilo vystavovat v zahraničí (Bienále v Sao Paulu a v Benátkách, výstavy v Berlíně a v Mnichově, Expo v Osace). Na konci 80. a během 90. let se Paštéka znovu začal dostávat do povědomí, v roce 1990 se zúčastnil spolu s Jiřím Kolářem Bienále v Benátkách. Bohužel jeho nový začátek byl přerušen tragickou dopravní nehodou v roce 98. Paštékovu tvorbu lze stručně charakterizovat jako existenciální, expresívní a převážně figurální se silným akcentem na smysl použití barvy. Nabízené dílo náleží do pozdního autorova období, pro které je typické ustupování od figurativních motivů.
Olej na plátně, signováno vlevo nahoře Paštéka.