160 000 CZK
| 5 818 EUR
Lot 99
KRAJINA S JEZÍRKEM
60 x 97,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
550 000 CZK
| 20 000 EUR
| 20 000 EUR
Alois Kalvoda patří k předním českým krajinářům přelomu 19. a 20. století. V letech 1892-98 studoval na Akademii u profesora Julia Mařáka. Učitelovo romantické pojetí krajiny Kalvodu ovlivňovalo jen krátce, zato jeho přístup ke studentům uplatňoval po celou dobu svého pedagogického působení. V roce 1900 měl, díky Hlávkovu stipendiu, možnost podniknout studijní cestu do Paříže a o rok později do Mnichova. Předkládaná Krajina s jezírkem náleží k dílům, v jejichž rukopise lze jasně rozeznat vlivy moderního západního malířství. Rozvolněné tahy štetce, potlačení přísné akademické kontury, hra světel na vodní hladině - to vše ukazuje na důsledné autorovo studium francouzských impresionistů, obzvláště Clauda Moneta. Obraz pochází z významné pražské sbírky.
Olej na plátně, signováno a datováno vlevo dole Al. Kalvoda 1908.