Lot 214
MONOSTRUKTURA
1992
olej, karton
76 x 63 cm (v x š)
sign. verso: F. Kyncl 1992
| 1 250 EUR
Malíř a sochař František Kyncl je považován za jednoho z předních konstruktivistů. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V roce 1968 emigroval do Německa a natrvalo se usadil v Düsseldorfu. Nějaký čas studoval na tamní Akademii umění, kde později sám působil jako pedagog. Hojně vystavoval, zejména v zahraničí. Ve své tvorbě se zabýval intelektuálně racinálně koncipovanými geometrickými útvary, často založenými na práci s liniemi, které nazýval Monostruktury. Nabízený obraz z roku 1992 na tyto monostruktury navazuje, převším ve smyslu opakování jediného motivu, na rozdíl od dřívějších prací však vykazuje příklon k malířskému provedení, individualizaci každého prvku a odklon od rigorózní racionality ve prospěch organičtějšího přístupu. Hlavním vizuálním efektem je zde ostré světlo přicházející z levé strany, které uvádí celou soustavu do pohybu.