Lot 183
ČEKÁNÍ U STOLU
1984
Olej, plátno
70,5 x 90 cm (v x š)
Zezadu "Milan Paštéka 1984"
| 18 000 EUR
| 26 000 EUR
Autor vždy intenzivně vnímal rozdíl mezi viděním tématu a výpovědí o něm. Během let sedmdesátých se u Milana Paštéky odehrává ve figurativní tvorbě zásadní obrat. Figury zcela ztrácejí dynamiku, stávají se statickými pozorovateli, čekateli a při vzájemných setkáních mlčí, místy se zcela navzájem ignorují. Často sedí u stolu či na lavici v prázdné místnosti a bez hnutí čekají. Paštéka podrobuje náměty novým a novým zkouškám, zpochybňuje společenská témata a aktéry obrazů opakovaně usazuje na židle do uzavřených interiérů. Žena v modrých šatech sedí s rukama podél těla u prostřeného stolu s ovocem, hrncem a pánví a v pozadí se jako kontrapunkt statickému dění z místnosti otevírají osvětlené dveře. Paštékovy figury s pouze naznačenou, nebo skrytou tváří formují introspektivní téma, jímž autor nahlíží na vlastní pocity a zachycuje je s neobyčejnou virtuozitou na plátno.